آیا خمیردندان زایلیتول از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند

خمیردندان زایلیتول برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

آیا خمیردندان زایلیتول از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند

خمیردندان زایلیتول، یک خمیردندان حاوی ماده زایلیتول است، این ماده شیرین بدون قند مزیتهای زیادی دارد، (به مقاله زایلیتول چیست مراجعه کنید) این ماده شیرین بر خلاف قند های معمولی و شکر در دهان به اسید تبدیل نمی شوند بنابراین باعث پوسیدگی دندان نمی شوند، این ماده به دلایلی می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند ولی آیا واقعا یک خمیردندان مناسب به حساب می آید و می توان از آن به عنوان یک کاهش دهنده باکتری ها در دهان استفاده کرد؟ در این مقاله مرکز دندانپزشکی کامفی به موضوع خمیردندان های زایلیتول می پردازیم.

استرپتوکوکوس باکتری است که می تواند باعث پوسیدگی دندان شود و زایلیتول به عنوان یک رویکرد طبیعی برای حفظ دندانها و جلوگیری از پوسیدگی در مقابل این باکتری ها به کار گرفته می شود، از این ماده تنها در خمیردندان ها استفاده نمی شود بلکه برخی محصولات دیگر مانند قرص های خوشبوکننده دهان، آدامس ها و … استفاده می شود.

خمیردندان زایلیتول

خمیردندان زایلیتول در محافظت از دندانها

طبق نتایج به دست آمده از برخی مطالعات زایلیتول می تواند یک دفاع موثر در برابر چندین باکتری به خصوص استرپتوکوکوس موتانس باشد این باکتری مهمترین و اصلی ترین دلیل پوسیدگی دندان می باشد.

شکر یک ماده غذایی برای تغذیه باکتری های بیماری زا و یا عوامل پوسیدگی دندان است که در بین دندانهای شما زندگی می کنند، در این شرایط زمانی که باکتری ها از شکر های قابل تخمیر استفاده می کنند اسیدلاکتیک تولید می کنند که به مینای دندان آسیب می رساند و نهایت این آسیب می تواند منجر به سوراخ شدن و ایجاد حفره در دندان شود.

زایلیتول یک قند الکل است که قابل پردازش در برابر باکتری ها نیست و بنابراین هیچ اسیدلاکتیکی تولید نمی کند و از این طریق به دندانها کمک می کند. برخی از متخصصان تصور می کنند که این ماده می تواند در کشتن باکتری ها نیز نقش داشته باشد ولی تحقیقات اخیر نشان می دهد زایلیتول نقش بسیار ناچیزی در کشتن باکتری ها دارد. مسئله مهم این است که زایلیتول علاوه بر این مزیت که برروی دندانها موثر است در کاهش میزان قند خون و میزان کالری روزانه نیز تاثیر گذار است و به عنوان یک قند رژیمی می تواند جایگزین قندهای طبیعی شود.

میزان مصرف روزانه زایلیتول چقدر باید باشد؟

طبق اعلام دندانپزشکی کانادا برای به دست آمدن نتایج مطلوب در استفاده از زایلیتول مقدار مصرف روزانه 5 گرم لازم است، شما باید سه تا 5 مرتبه در روز از صمغ زایلیتول یا نعناع استفاده کنید.

در این تحقیقات نشان داده شده است علاوه بر میزان مصرف فراوانی آن هم مهم است، آنها توصیه می کنند 5 دقیقه جویده شود و قرص نعناع به طور کامل در دهان حل شود و جویده نشود.

خمیردندان زایلیتول برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

عوارض زایلیتول

زایلیتول در روده بزرگ جذب می شود در نتیجه عوارض جانبی اولیه آن در روده ها ظاهر می شود، این ماده ی شیرین یک الکل قند است که ممکن است توسط باکتری های روده تخمیر شود و باعث کشیده شدن مقدار زیادی آب به داخل روده ها شود بنابراین به عنوان یک ملین رفتار می کند و ممکن است اسهال و نفخ ایجاد کند.

با اینجال به نظر می رسد بدن می تواند با این ماده تطبیق پیدا کند و اگر به آرامی مقدار آن در بدن زیاد شود بدن با آن تطبیق و عارضه ای ایجاد نمی شود.

برای افرادی که سگ ها را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کرده اند این نکته مهم است که زایلیتول می تواند برای سگ ها سمی باشد و اگر سگ شما آن را مصرف کرد باید سریع به دامپزشکی برده شود.

 

حرف آخر

با اینکه خمیردندان زایلیتول می تواند یک راه موثر در کاهش پوسیدگی دندانی باشد ولی با اینحال نمی توان از آن به عنوان یک راه کاملا ایمن برای رهایی از پوسیدگی استفاده کرد، بنابراین اگر می خواهید خمیردندانتان را با یک خمیردندان حاوی زایلیتول جا به جا کنید با دندان پزشکتان مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *